Pro Information

اشتراک گذاری اطلاعات

Professional Information

اشتراک گذاری اطلاعات


تشخیص زالوهای طبی و سمی

تشخیص زالوی طبی
Medical leech

زالوهای پزشکی medical leech معمولا از 5 تا 12 سانتیمتر طول دارند و اغلب رنگی سبز، حنایی یا زیتونی و یا تیره تر دارند با خطوطی رنگارنگ در دو طرف بدن خود که اغلب زرد یا نارنجی هستند شناخته میشوند. در تصویر زیر مشاهده میکنید رنگ سبز انها گاهی تیره تر و گاهی روشن تر است .

001-LeechTypes.jpg

 

برای استفاده از زالو در زالو درمانی نکته بسیار مهم این است که از زالویی که در آب‌های خزه‌دار (محل زیست قورباغه‌ها) نمو کرده استفاده شود و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود و سیاه بوده است.

بطور کلی زالوهای طبی دارای ویژگی های زیر می باشند :

- به رنگ ماش و کمی مایل به سبز و دارای دو خط زرد کشیده شده بر پشت

- زالوهایی سرخ مایل به زرد

- زالوهایی که جگری رنگ هستند

- زالوهایی که شبیه ملخهای ریز هستند

- زالوهایی که شبیه دم موش هستند

- زالوهایی که باریکند و سر کوچک دارند

- زالوهایی که دارای شکم قرمز هستند

تشخیص زالوی سمی
Limnatis nilotica

زالویی سمی با نام علمی Limnatis nilotica رنگهای تیره و سر بزرگ دارند و براحتی قابل تشخیص اند .

بطور کلی زالوهای سمی دارای ویژگی های زیر می باشند :

- زالوهای سیاه

-  سر درشت و رنگ سرمه ای

- زالوهای شبیه به مارماهی

- زالوها با خطوط لاجوردی

- این زالوها کرکهای ریز و نرم دارند

باید دقت کنید که اگر اشتباها از زالوی سمی در درمان استفاده شود تاثیر برعکس داشته و حتی در بلند مدت خطرات جانی دارد چون درمان زالو ها بوسیله آنزیمی است که در دهانشان موجوداست. هدف از زالو درمانی و پرورش زالو همین است که در مرحله اول آنزیم از بزاق زالو به داخل بدن برود و بعد خارج شدن خون مهم است . اگر از زالو سمی استفاده شود که در دهانش حاوی آنزیم های سمی است چه اتفاقی می افتد ؟زالوی سمی تاکنون باعث مسمومیت بسیاری از افراد شده است. به عنوان مثال اگر در درمان واریس اشتباها از زالوی سمی استفاده شود رگ ها دچار گرفتگی و مسمومیت بیشتری میشوند و در مدتی کوتا افزایش میابند و خطرات جانی بسیاری دارند .

بیش از 24 نوع آنزیم داخل بزاق زالوی پزشکی است که باعث بهبود بسیاری از بیماری ها میشود . باید بدانیم برخی از زالوهای غیر پزشکی هم گوشتخوار هستند و بسیار مضر !!! . تشخیص زالو های طبی و سمی حتما علاوه بر دانش عمومی نیاز به دانش تخصصی و پزشکی دارد. بسیاری از افراد با مراجعه به مراکزی که مجوز طبابت و پزشکی ندارند با اقدام به زالو درمانی سلامتی خود را بیش از پیش به خطر می اندازند .

انواع زالو - شناخت زالو

2023 © کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آقای امیر کیانی گهر می باشد